Enpä ole moista ennen tehnyt, niin pitihän se kokeilla, kärjestä neulottavat sukat siis (14. valmistunut KyJy). En nyt järin innostunut ajatuksesta, en tiedä, mitä erityistä hyötyä kärjestä neulomisesta on, mutta ihan vänkää. Tiimalasikantapäästä tosin innostuin enemmänkin. Oli kivaa, kun ei tarvinnut nostella silmukoita. Novitan Nallea kului näihin sukkiin pikkasen vajaat 100 grammaa.
Ohje oli sellaisesta kirjasta kuin Stine Hoelgaard Johanssen: Suloiset sukat. Kirja on ihan hauska, löytyy sellaisiakin ideoita, että enpä olisi itse keksinyt, kuten vaikkapa kesäsukat, jotka käytännössä ovat päkijälämmittimet tai tuo kärjestä neulottava sukka, jonka takana on kaartuva halkio. Eli hyvä ja hauska kirja, suosittelen!
Vihdoin näyttää talvelta, täytyy tässä itsekin muistella, että miten sitä pukeuduttiinkaan viimaan ja tuiskuun. Siis lämpöisiä ajatuksia lähenevään viikonloppuun!
Vieraskynä – Hanna Rokkila: Lukuteatteri innostaa lukemaan
-
Mainos
Freeed
Hei, täällä vieraskynän äärellä Hanna Rokkila, luokanopettaja
Pohjois-Karjalasta. Sain ilokseni Lauralta pyynnön kirjoittaa Hääräämöön
k...
4 päivää sitten
Ei kommentteja
Kiitos kivasta kommentista!